Heading

logo

Name

Hire Date

Promotion Date

Job Title

Location

Division

Abegg, Wm.

08/22/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Able, Maurice

10/04/1919

 

Freight Brakeman

Third District

 

Ackerman, Harry

 

12/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Acord, L. C.

05/01/1921

 

Ticket Clerk

Cheyenne

Wyoming

Adams, C. J.

 

08/28/1919

Car Repairer

North Platte shops

 

Adams, Gilbert

07/16/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Adams, Lester

 

06/10/1913

Head car inspector

North Platte shops

 

Adams, Robt. W.

08/01/1919

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Adamson, James

04/01/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Adamson, Wm D.

06/02/1915

 

Machinist

North Platte shops

 

Agee, Richard S.

09/20/1920

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Agee, W. T.

no date given

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Alcott, ????

 

01/14/1919

Freight Engineer

Third District

 

Aldrich, A.

10/17/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Allen, G. H.

08/12/1917

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Allen, LeRoy B.

 

01/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Allen, Walter S.

09/19/1902

04/03/1906

Freight conductor

Fourth District

 

Allison, Harry L.

09/18/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Amis, J. K.

   

Chief yard master

North Platte yards

 

Amis, M. J.

07/27/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Anderson, A.

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Anderson, A. S.

09/09/1920

1928 ?

Locomotive Fireman

Third District

 

Anderson, C. G.

 

04/23/1913

Freight Engineer

Second District

 

Anderson, David R.

09/18/1918

 

Machinist helper

North Platte shops

 

Anderson, Geo.

 

10/03/1918

Boilermaker

North Platte shops

 

Anderson, Robt. E.

 

10/30/1917

Freight Engineer

Second District

 

Anderson, Wm

04/01/1912

 

Machinist

North Platte shops

 

Anderson, Wm F.

 

10/10/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Andruss, W.

04/21/1917

 

Passenger brakeman

   

Anson, Alvia A.

09/11/1919

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Appelby, E. L.

04/08/1918

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Applegate, Francis

11/04/1919

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Armstrong, Fred M.

 

11/12/1906

Passenger engineer

Third District

 

Arneal, Robt.

01/23/1919

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Arnold, F. H.

04/28/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Arnold, Robt A.

08/08/1921

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Arries, M. A.

10/01/1921

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Ashwell, John

09/04/1919

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Atchey, Geo. H.

 

08/05/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Atteberry, M. H.

 

01/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Autry, S. F.

05/01/1920

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Axtell, Thomas

 

02/15/1910

Passenger engineer

Third District

 

Ayars, Homer R.

04/28/1919

 

Yard Fireman

North Platte

 

Bachman, Geo. A.

 

09/01/1920

Freight Engineer

Third District

 

Bachman, H. F.

 

11/27/1919

Freight Engineer

Second District

 

Bachman, W. J.

 

09/08/1920

Freight Engineer

Second District

 

Bacon, Charles

07/21/1916

11/04/1919

Freight conductor

Third District

 

Bacon, G. H.

 

09/02/1920

Freight Engineer

Second District

 

Badgett, Albert

03/20/1920

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Badgett, Roy

11/03/1920

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Bagby, C. H.

05/24/1909

 

Telegrapher

Big Springs

Wyoming

Baggott, D. N.

09/26/1921

 

Car repair apprentice

North Platte shops

 

Bailer, Harry I.

01/14/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Bailey, Ernest

09/04/1917

 

Locomotive fireman

Second District

 

Bailey, F. E.

12/01/1919

 

Passenger brakeman

   

Bailey, J. B.

06/28/1906

 

Telegrapher

Oshkosh

Wyoming

Bailey, John T.

 

02/07/1905

Passenger engineer

Second District

 

Bailor, Lau

08/06/1902

06/06/1906

Freight conductor

Third District

 

Bairn, Cecelia

05/28/1920

 

Stenographer

North Platte

Wyoming

Baker, C. M.

10/02/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Baker, Herbert W.

 

02/05/1917

Freight Engineer

Third District

 

Baker, J. A.

09/21/1915

 

Switchman

North Platte yards

 

Baker, J. C.

11/28/1911

 

Switchman

North Platte yards

 

Baker, Jno. M.

09/11/1916

 

Time keeper

North Platte

Wyoming

Baker, Jno. M., Jr.

09/11/1916

 

Time keeper

North Platte

Wyoming

Baker, M. P.

 

02/16/1919

Car Repairer

North Platte shops

 

Baldwin, H. D.

07/10/1920

 

Yard Fireman

North Platte

 

Baldwin, S.

 

03/31/1906

Passenger engineer

Second District

 

Ball, B. F.

06/04/1912

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Ball, Ernest R.

01/29/1918

 

Yard Fireman

North Platte

 

Ball, G. W.

11/01/1919

 

Telegrapher

Kimball

Wyoming

Banks, W. E.

04/17/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Baraes, A. V.

05/27/1920

 

Machinist helper

North Platte shops

 

Barnell, F. H.

 

09/30/1902

Passenger engineer

Second District

 

Barnell, J. J.

 

12/18/1917

Freight Engineer

Second District

 

Bartch, Charles

09/22/1920

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Baskins, C. W.

 

02 Oct 1886

Passenger engineer

Second District

 

Baskins, W. L.

07/20/1909

05/16/1912

Freight conductor

Third District

 

Bassil, R. J.

05/09/1919

 

Timekeeper

Cheyenne

Wyoming

Bateman, George T.

03/25/1910

01/25/1917

Freight conductor

Third District

 

Batie, R. D.

 

12/24/1906

Freight Engineer

Second District

 

Beal, Henry J.

10/27/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Becker, J. A.

08/17/1910

 

Telegrapher

Hershey

Wyoming

Becker, Peter

09/24/1918

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Beckius, B. W.

09/02/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Bedker, Elmer

 

10/12/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Beeder, C. E.

 

05/03/1913

Freight Engineer

Second District

 

Beekman, J. L.

 

10/10/1917

Freight Engineer

Third District

 

Bell, Fred O.

no date

 

Hostler

North Platte

Wyoming

Bell, R.

04/19/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Beloit, A. E.

06/02/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Belt, C. R.

05/27/1920

 

Telegrapher

Sidney

Wyoming

Bender, Henry

 

12/09/1917

Freight Engineer

Third District

 

Benedick, E. L.

07/20/1919

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Benedick, H. W.

10/02/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Bergin, Roy P.

02/18/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Bergman, Ralph H.

10/09/1920

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Bergstrom, H. O.

 

10/07/1913

Freight Engineer

Second District

 

Berkley, Madeline

10/06/1919

 

Stenographer

Cheyenne

Wyoming

Bermingham, A. M.

06/02/1917

 

A. Cas.

Sidney

Wyoming

Berry, Archie H.

 

02/12/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Berthe, L. L.

03/27/1906

07/26/1909

Freight conductor

Third District

 

Besack, Sidney

11/21/1916

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Bess, E. M.

 

09/01/1920

Car Repairer

North Platte shops

 

Best, R. J.

12/07/1915

 

Telegrapher

Hermosa Jct.

Wyoming

Beyerle, Adolph

 

02/26/1903

Passenger engineer

Third District

 

Biddle, Frank

06/28/1920

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Biggs, Albert L.

09/13/1920

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Biggs, R. E.

07/06/1909

10/25/1910

Freight Conductor

Third District

 

Bigham, O. M.

06/17/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Bjorklund, Henry

 

09/24/1912

Car Repairer

North Platte shops

 

Blakeman, A. L.

09/19/1921

 

Car Repairer apprentice

North Platte shops

 

Blakeman, Ira L.

 

08/10/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Blalock, H. R.

07/22/1912

 

Switchman

North Platte yards

 

Blalock, W. H.

07/21/1914

 

Passenger brakeman

   

Blickensderfer, H. C.

 

11/21/1917

Yard Engineer

North Platte

 

Blood, Harry

   

Assistant yard master

North Platte yards

 

Blount, Dick

10/24/1917

 

Passenger brakeman

   

Boatman, B. B.

   

Dispatcher

North Platte

 

Boehler, Emil

03/26/1919

 

M. C. B. Clerk

Cheyenne

Wyoming

Bogue, Chas.

01 Sep 1896

03/03/1902

Passenger conductor

   

Bolen, T. C.

05/10/1918

 

Switchman

North Platte yards

 

Boley, Joe L.

 

01/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Booth, W. E.

 

05/03/1913

Freight Engineer

Second District

 

Bostick, John M.

10/09/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Bowman, C. L.

11/01/1917

 

Telegrapher

Walcott

Wyoming

Boyd, E. A.

11/11/1910

 

Passenger brakeman

   

Boyle, Chas.

10/09/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Boyle, J. J.

09/27/1921

 

Switchman

North Platte yards

 

Boyle, James

 

12/09/1917

Freight Engineer

Third District

 

Bradley, E. E.

 

03/17/1916

Car Repairer

North Platte shops

 

Brady, James

 

11/06/1916

Freight Engineer

Third District

 

Brandis, C. A.

07/22/1919

 

W. H. Foreman

Laramie

Wyoming

Brandon, F. B.

09/20/1919

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Brandon, Marie

10/23/1921

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Breen, Dennis

05/03/1920

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Breitkreutz, Paul

06/09/1919

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Brestel, Darrel D.

06/10/1921

 

Car repairer apprentice

North Platte shops

 

Brestel, Herbert E.

 

11/27/1911

Head car inspector

North Platte shops

 

Breternitz, C. R.

24 Jul 1892

01 Oct 1897

Passenger conductor

   

Breternitz, F. E.

10/08/1919

 

Freight Brakeman

Third District

 

Bretzer, Frank

 

05 Oct 1898

Passenger engineer

Second District

 

Bretzer. {ai;

09/15/1918

 

Machinist apprentice

North Platte shops

 

Britt, Theo. R.

10/30/1919

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Brodine, Albert A.

10/31/1919

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Brodine, Geo.

06/26/1920

 

Yard Fireman

North Platte

 

Brodrick, L. A.

no date given

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Brooks, O. J.

no date

 

Electrician

North Platte

Wyoming

Brookwalter, G. F.

 

01/11/1916

Yard Engineer

North Platte

 

Brosseau, Geo.

10/01/1920

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Brott, Geo. E.

08/23/1919

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Browman, W. P.

no date

05 Oct 1899

Passenger conductor

   

Brown, A. W.

11/27/1904

 

Switchman

North Platte yards

 

Brown, Bert J.

10/14/1918

 

Car repair helper

North Platte shops

 

Brown, Charles F.

09/23/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Brown, Lee A.

 

11/16/1920

Yard Engineer

North Platte

 

Brown, M. L.

 

11/11/1918

Freight Engineer

Third District

 

Brown, Mildard

11/21/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Brown, Rae

11/15/1921

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Brown, Tandy

09/04/1917

06/18/1920

Freight Brakeman

Fourth District

 

Brown, Tandy P.

09/04/1917

06/18/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Brown, William C.

09/09/1912

08/21/1917

Freight brakeman

Fourth District

 

Brown, Wm B.

 

10/24/1907

Passenger engineer

Third District

 

Brown, Wm. C.

09/09/1912

08/21/1917

Freight conductor

Fourth District

 

Bruner, Rozelle E.

07/22/1918

09/12/1918

Freight brakeman

Fourth District

 

Bryant, Roy

10/03/1921

 

Engineer C Call

North Platte

Wyoming

Buchfink, Wm A.

 

03/23/1913

Freight Engineer

Second District

 

Buchtell, M. R.

 

09/01/1920

Freight Engineer

Third District

 

Buckingham, V. A.

13 Oct 1892

08 Sep 1898

Passenger conductor

   

Buckley, J. A.

 

06/22/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Buckley, Lee

09/09/1919

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Buckner, W. C.

no date

 

Blacksmith

North Platte

 

Bullard, Arthur W.

10/23/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Bunch, Lee N.

06/04/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Bunnell, Roy

 

04/09/1906

Passenger engineer

Second District

 

Burdick, J. W.

01/02/1913

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Burke, Albert P.

 

05/03/1913

Freight Engineer

Second District

 

Burke, E. J.

 

01/10/1910

Freight Engineer

Second District

 

Burke, James

09/24/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Burner, Rozelle E.

07/21/1918

09/12/1918

Freight conductor

Fourth District

 

Burri, I. W.

10/04/1915

 

Telegrapher

Buford

Wyoming

Burrough, Chas. F.

12/01/1909

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Burton, J. G.

12/02/1917

 

Telegrapher

Medicine Bow

Wyoming

Butler, J. S.

04/22/1918

 

Switchman

North Platte yards

 

Byrne, Patrick J.

10/03/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Cady, A. B.

09/13/1901

 

Telegrapher

Laramie

Wyoming

Calhoun, C. S.

 

12/25/1906

Freight Engineer

Second District

 

Calkins, Wm B.

03/01/1920

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Campbell, A. W.

08/29/1912

 

Switchman

North Platte yards

 

Campbell, F. W.

11/27/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Campbell, Howard

10/22/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Capps, Louis J.

05/23/1910

11/12/1914

Freight conductor

Fourth District

 

Carey, Jacob V.

08/23/1918

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Carey, Patrick

 

08/17/1912

Car Repairer

North Platte shops

 

Carey, R. C.

09 Nov 1898

 

Telegrapher

Lisco

Wyoming

Caristman, Tudor

08/27/1918

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Carlisle, D. J.

05/11/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Carlson, C. L.

11/08/1902

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Carlson, Carl J.

10/26/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Carter, E. F.

07/20/1920

 

Telegrapher

Walcott

Wyoming

Carter, Ruben

 

01/20/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Carter, W. B.

07/17/1916

 

Telegrapher

Sunse

Wyoming

Casey, Ernest R.

   

Jr. Foreman

(Round House)

 

Casey, Ernest T.

12/02/1913

 

Machinist

North Platte shops

 

Cash, H. C.

09/04/1913

 

Telegrapher

Hillsdale

Wyoming

Cassey, Ernest R.

12/01/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Casteel, Guy E.

09/10/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Caufman, L. A.

 

11/05/1916

Freight Engineer

Third District

 

Cecil, L.

06/04/1919

 

Switchman

North Platte yards

 

Chalker, H. C.

08/15/1913

 

Telegrapher

Ogallala

Wyoming

Chamberlain, J. H.

01/12/1902

 

Passenger brakeman

   

Chamberlain, R. O.

 

01 Oct 1890

Passenger engineer

Third District

 

Chapel, C.

01/01/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Chapman, R. G.

10/23/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Chapman, Wilber L.

07/30/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Cheesbro, Irene

08/19/1919

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Chelf, James E.

09/20/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Cherry, B. D.

11/18/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Christ, Adam

09/21/1912

09/26/1919

Freight conductor

Third District

 

Christ, J. P.

08/07/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Christensen, J.

05/22/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Clark, Ernest

10/15/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Clark, Geo. C.

 

09/01/1915

Car Repairer

North Platte shops

 

Clarke, F. G.

04/24/1918

 

Telegrapher

North Platte

Wyoming

Clarke, S. C.

10/10/1911

 

Telegrapher

Gering

Wyoming

Clausen, G. G.

 

10/07/1917

Freight Engineer

Third District

 

Clelland, D.

06/04/1919

 

Engineer dispatcher

Cheyenne

Wyoming

Clossman, Jay

05/01/1917

 

Clerk

Sidney

Wyoming

Cochran, LeRoy R.

12/31/1917

08/16/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Cochran, LeRoy R.

12/31/1917

08/16/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Cole, Steve

 

04/03/1917

Freight Engineer

Third District

 

Coleman, W. C.

09/15/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Collick, E. B.

10/01/1914

 

Engineer dispatcher

Cheyenne

Wyoming

Collins, James H.

09/18/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Combs, Reed

09/02/1921

 

Machinist apprentice

North Platte shops

 

Connelly, Norman

 

02/16/1910

Freight Engineer

Third District

 

Conrey, F. L.

11/10/1918

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Conrey, J. W.

06/19/1917

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Cook, Clyde E.

 

09/17/1910

Freight Engineer

Second District

 

Cool, C. R.

09/20/1914

 

Switchman

North Platte yards

 

Cool, Evert

07/30/1912

03/06/1917

Freight conductor

Third District

 

Coombe, L. W.

08/09/1920

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Coons, Jay

01/01/1917

06/20/1920

Freight conductor

Third District

 

Cooper, A. C.

07/26/1919

 

Passenger brakeman

   

Cooper, Albert E.

 

04/02/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Cope, Geo. F.

 

09/21/1912

Car Repairer

North Port

 

Copeland, Harold

11/20/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Copeland, Lee

10/11/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Corbett, J. J.

12/14/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Corcoran, I. J.

04/12/1917

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Corcoran, M. J.

07/09/1918

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Cornell, A. D.

10/24/1919

 

Time keeper

Cheyenne

Wyoming

Cornland, Roy C.

08/22/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Cornwell, Ace D.

10/27/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Cornwell, Chas. J.

 

09/10/1910

Freight Engineer

Third District

 

Cornwell, E. C.

09/04/1919

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Costello, M. D.

09/15/1915

04/09/1918

Freight Brakeman

Fourth District

 

Costello, Mitchell

09/15/1915

09/09/1918

Freight Conductor

Fourth District

 

Couch, Charles

 

09/20/1912

     

Cover, Guy A.

03/27/1906

07/26/1909

Freight Conductor

Third District

 

Covey, D. S.

03/16/1918

 

Telegrapher

O'Fallons

Wyoming

Cowgill, Guy W.

08/19/1918

10/20/1920

Freight Conductor

Fourth District

 

Cowgill, Guy W.

08/19/1918

10/20/1920

Freight Brakeman

Fourth District

 

Cox, Fred

10/19/1921

 

Machinist

North Platte shops

 

Cox, J. D.

 

08/15/1902

Passenger engineer

Second District

 

Cox, Thos.

 

11/07/1906

Passenger engineer

Third District

 

Craigie, William C.

06/24/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Cramer, James G.

04/04/1918

08/16/1920

Freight Brakeman

Fourth District

 

Creighton, John

04/29/1918

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Crews, L. E.

01/21/1919

 

Telegrapher

Buford

Wyoming

Crippens, Gorden

11/05/1921

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Crocker, Dean

10/08/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Crocker, James H.

08/02/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Crook, Wm.

09/27/1919

 

Freight Brakeman

Third District

 

Crouse, C. R.

09/22/1917

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Culton, Bert

08/14/1905

09/28/1908

Freight Conductor

Third District

 

Cummings, Orr

 

11/27/1919

Freight Engineer

Second District

 

Curtis, Howard

04/12/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Curtis, Wm

09/05/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Dalton, R. E.

10/10/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Dancer, Milo M.

 

09/25/1920

Freight Engineer

Third District

 

Daniels, S. T.

06/20/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Danielson, A.

 

07/02/1920

Car Repairer

North Platte shops

 

David, Daniels D.

09/10/1920

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Davidson, Roll D.

 

10/21/1920

Freight Engineer

Third District

 

Davis, B. C.

 

05/23/23

Freight Engineer

Third District

 

Davis, G. E.

08/14/1917

 

Passenger brakeman

   

Davis, Hugh C.

 

08/24/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Davis, J. E.

 

01/10/1910

Freight Engineer

Second District

 

Davis, L. N.

10/19/1921

 

Switchman

North Platte yards

 

Davis, Vergil

10/07/1921

 

Car repairer apprentice

North Platte shops

 

Dawkins, George R.

09/06/1920

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Day, John H.

06/01/1914

 

Machinist

North Platte shops

 

Deakin, W. D.

   

Dispatcher

North Platte

 

Dean, L. J.

 

02/27/1903

Passenger engineer

Second District

 

Dean, R. M.

 

25 Oct 1899

Passenger engineer

Second District

 

Dean, W. J.

03/10/1917

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Dean, Wm C.

04/01/1918

 

Yard Fireman

North Platte

 

Decker, J. M.

 

10/01/1921

Car Repairer

North Platte shops

 

Decker, Roger

10/03/1921

 

Car Repairer Apprentice

North Platte shops

 

Dedrick, Guy

12/08/1919

 

Timekeeper

Sidney

Wyoming

Delaney, Claude

 

02/12/1905

Passenger engineer

Second District

 

DeLong, Jas.

09/08/1920

 

4218 Clerk

Cheyenne

Wyoming

Dennington, Jack

07/19/1920

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Dentler, F. J.

14 May 1886

May 4, 1890

Passenger conductor

   

Deobke(oe?) Albert

 

04/27/1912

Car Repairer

North Platte shops

 

DeRolf, John H.

04 Dec 1899

 

Machinist

North Platte shops

 

Detragische, F.

07/05/1919

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Dick, Fred W.

 

06/19/1919

Yard Engineer

North Platte

 

Dick, John L.

 

02/27/1903

Passenger engineer

Third District

 

Dick, Leslie E.

 

01/03/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Dilley, Robt. W.

09/20/1919

 

Boilermaker helper

North Platte shops

 

Dirst, A. E.

01/30/1914

 

Telegrapher

Granite Canyon

Wyoming

Dix, William

02/21/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Dixon, C. E.

02/03/1917

 

Telegrapher

Medicine Bow

Wyoming

Dixon, James E.

 

09/17/1912

Boilermaker

North Platte shops

 

Dobell, Cayton J.

11/04/1916

05/05/1919

Freight Brakeman

Fourth District

 

Dobell, Ceylon J.

11/04/1916

05/05/1919

Freight Conductor

Fourth District

 

Dobson, W. S.

 

28 Mar 1887

Passenger engineer

Second District

 

Dodt, G. H.

06/26/1908

 

Telegrapher

Buford

Wyoming

Dohner, C. O.

08/01/1907

 

Telegrapher

Chappell

Wyoming

Doler, Martin

08/15/1919

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Doler, Thomas O.

08/24/1917

 

Freight Brakeman

Fourth District

 

Donceb, T. E.

07/16/1919

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Donegan, Cyril F.

10/01/1920

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Donnelly, F. C.

05/12/1917

 

Telegrapher

O'Fallons

Wyoming

Dorram, C. W.

04/17/1917

06/21/1920

Freight Conductor

Third District

 

Dorram, H.

03/19/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Dorram, J.

22 Dec 1887

05 Nov 1892

Passenger conductor

   

Dorram, J. R.

11/05/1916

06/16/1920

Freight Conductor

Third District

 

Dorsey, Edward

12/01/1908

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Dorsey, J. E.

 

09/21/1921

Boilermaker

North Platte shops

 

Doucet, T. E.

07/16/1919

 

Clerk

North Platte

Wyoming

Doudna, Harry

10/05/1920

 

Locomotive Fireman

Second District

 

Douglas, F. H.

no date

03/03/1902

Passenger conductor

   

Dowhower, Elmer

 

10/05/1921

Boilermaker

North Platte shops

 

Dowhower, Jacob

10/01/1919

 

Machinist

North Platte shops

 

Dowhower, Wm

02/09/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Drake, Guy C.

no date

 

Electrician

North Platte

Wyoming

Drake, Leo A.

08/10/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Drebelbis, John

09/17/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Drysdale, J.

06/01/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Dugan, J.

no date

 

Electrician

North Platte

Wyoming

Duggan, John M.

10/12/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Duke, G. G.

 

04/21/1913

Freight Engineer

Second District

 

Dunkin, J. R.

10/30/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Durning, StClair T.

09/03/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Dustin, C. L.

 

05/24/1913

Freight Engineer

Third District

 

Duvall, Earl A.

07/07/1916

10/02/1919

Freight Conductor

Third District

 

Duvall, R.

04/08/1916

 

Telegrapher

North Platte

Wyoming

Eakin, A. C.

12/23/1916

 

Telegrapher

Borie

Wyoming

Easton, W. E.

10/17/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Eaton, Archie

02/09/1919

 

Machinist

North Platte shops

 

Eckerle, A.

03/03/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Economos, Nick

 

04/03/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Eddy, George

07/23/1909

05/16/1912

Freight Conductor

Third District

 

Edward, P.

06/01/1917

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Edwards, Chas.

08/10/1920

 

257 Clerk

Cheyenne

Wyoming

Egan, Phil L.

 

06/03/1906

Freight Engineer

Second District

 

Egan, W. H.

 

07/02/1919

Car Repairer

North Platte shops

 

Eglehoff, Ellis

04/19/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Ehrman, W. H.

05/16/1917

 

Telegrapher

Lookout

Wyoming

Eliss, Alvin B.

09/13/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Eliss, Harry

02/02/1921

 

Machinist

North Platte shops

 

Ell, George

01/10/1908

 

Passenger brakeman

   

Ell, John

23 Sep 1898

09/05/1903

Passenger conductor

   

Ellerston, R. M.

10/08/1920

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Elliott, A. A.

 

03/06/1914

Head Car Inspector

North Platte shops

 

Elliott, M. F.

04/22/1919

 

Clerk

North Platte

Wyoming

Elliott, W.

05/04/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Ellison, Albert

 

11/11/1916

Freight Engineer

Second District

 

Ellworth, Fred

09/15/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Elrod, Jesse F.

09/22/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Emerick, C. G.

07/14/1918

 

Switchman

North Platte yards

 

Emrick, H. C.

02/17/1919

 

Clerk

North Platte

Wyoming

England, Sidney

10/19/1921

 

Machinist

North Platte shops

 

Engleman, J. H.

11/08/1907

 

Telegrapher

Julesburg

Wyoming

Enzminger, J. F.

 

01/08/1910

Freight Engineer

Second District

 

Enzminger, L.

 

10/22/1919

Freight Engineer

Second District

 

Erickson, Amil

no date

 

Hostler

North Platte

Wyoming

Erickson, August

11/03/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Erickson, Edd

07/04/1907

09/08/1910

Freight conductor

Third District

 

Ernest, Fitzgerld

09/15/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Ervin, Wm T.

04/08/1920

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Eshelman, Walter

 

05/24/1913

Freight Engineer

Third District

 

Eshom, Bruce

 

11/01/1916

Freight Engineer

Second District

 

Evans, D. P.

02 Sep 1897

02 Oct 1897

Passenger conductor

   

Evans, O. E.

07/29/1906

07/26/1909

Freight conductor

Third District

 

Evans, V. R.

06/20/1920

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Everly, Ray C.

05/01/1907

09/05/1910

Freight conductor

Third District

 

Evis, Henry C.

11/08/1918

 

Accountant

Cheyenne

Wyoming

Introduction
Seniority List, Surnames F - L
Seniority List, Surnames M - Q
Seniority List, Surnames R - Z

To Other Lincoln County Pages
Main | Primary Source Records




credit
Copyright © 1998-2006, Gary Martens, All Rights Reserved 
This page last modified: Wednesday, September 8, 1999