Heading

logo

Name

Hire Date

Promotion Date

Job Title

Location

Division

Rains, Claude G.

05/29/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Rannie. A.

11/04/1913

 

Switchman

North Platte yards

 

Rasmussen, J.

 

12/26/1917

Freight Engineer

Second District

 

Rasmussen, Ole

 

03/31/1906

Passenger engineer

Second District

 

Reams, Chas. F.

09/15/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Rector, F. G.

10/24/1917

 

Passenger brakeman

   

Rector, Homer C.

11/01/1918

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Rector, J. E.

 

06/06/1906

Freight Engineer

Second District

 

Redifer, W. P.

07/16/1919

 

Switchman

North Platte yards

 

Redinger, Fred

01/01/1920

 

Boilermaker apprentice

North Platte shops

 

Reeder, Wm. M.

10/11/1917

 

Locomotive fireman

Second District

 

Reese, M. S.

08/16/1918

 

Ticket Clk

Laramie

Wyoming

Rice, Raymond W.

10/14/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Richard, Geo. L.

 

07/01/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Richard, Wm L.

 

08/10/1902

Passenger engineer

Third District

 

Richardson, H. A.

10/01/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Riddle, L.

08/19/1917

 

Telegrapher

Rock River

Wyoming

Riggs, M. W.

10/03/1917

 

Passenger brakeman

   

Ringolsby, L. J.

05/29/1908

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Ritenour, Carl C.

11/25/1909

05/18/1913

Freight conductor

Third District

 

Rittberger, Bertha

03/11/1920

 

Stenographer

Cheyenne

Wyoming

Ritter, F. J.

08/17/1901

 

Telegrapher

Brule

Wyoming

Roasch, Chas.

 

02/16/1910

Freight Engineer

Third District

 

Roberts, J. P.

 

11/27/1919

Freight Engineer

Second District

 

Robinson, Ed. L.

10/25/1904

09/01/1908

Freight conductor

Third District

 

Rodden, Edward

 

01/02/1919

Boilermaker

North Platte shops

 

Roddy, F. W.

09/20/1920

 

Machinist

North Platte shops

 

Roddy, Paul V.

01/02/1919

 

Machinist apprentice

North Platte shops

 

Rody, J. F.

 

25 Oct 1899

Passenger engineer

Second District

 

Rohr, Herman

 

12/29/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Ronnfeldt, H. C.

07/17/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Ronnfeldt, Theo. C.

08/12/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Root, R. O.

08/05/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Rork, Lesslie

10/21/1910

 

Passenger brakeman

   

Roseboom, Jesse

08/24/1913

02/19/1917

Freight conductor

Fourth District

 

Roseboom, Jesse

08/24/1913

02/19/1917

Freight brakeman

Fourth District

 

Ross, Chas. F.

11/22/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Ross, Chas. H.

04/01/1912

 

Machinist

North Platte shops

 

Ross, John J.

11/17/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Ross, Walter W.

11/24/1918

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Roten, Omar

09/08/1916

 

Locomotive fireman

Second District

 

Rousher, V. J.

 

10/13/1919

Car Repairer

North Platte shops

 

Rowley, G. H.

10/21/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Rubles, Chas.

04/05/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Ruby, C. E.

12/02/1917

 

Locomotive fireman

Second District

 

Rus, C.

08/23/1921

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Russell, Wm T.

07/01/1919

 

Machinist

North Platte shops

 

Ryan, T. J.

 

06/09/1906

Freight Engineer

Second District

 

Sadle, Lodger W.

10/07/1921

 

Locomotive fireman

Second District

 

Sage, Earl J.

09/18/1920

 

Yard Fireman

North Platte

 

Sagresser, Herman

05/26/1917

 

Machinist

North Platte shops

 

Saleitti, Mitchael A.

 

08/18/1902

Passenger engineer

Third District

 

Salter, John T.

08/13/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Salton, John

11/24/1919

 

M. C. B. Clerk

North Platte

Wyoming

Salvin, E. R.

07/16/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Sampeck, Adam A.

12/08/1917

08/16/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Sampeck, Adam A.

12/08/1917

08/16/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Samuelson, L.

12/08/1910

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Sandall, Chas.

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Sandell, Theo

12/09/1919

 

Machinist

North Platte shops

 

Sandle, John

no date

 

Hostler

North Platte

Wyoming

Sandridge, H. A.

10/01/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Sanford, A. J.

05/14/1903

 

Telegrapher

Borie

Wyoming

Sawyer, Chris

05/16/1913

02/18/1917

Freight brakeman

Fourth District

 

Sawyer, Chris S.

05/16/1913

02/18/1917

Freight conductor

Fourth District

 

Sawyer, J. C.

07/07/1913

 

Switchman

North Platte yards

 

Sawyer, Russel

09/12/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Scanlon, Wm J, Jr.

07/10/1912

12/10/1916

Freight conductor

Fourth District

 

Schaefer, E. D.

10/11/1916

04/20/1918

Freight brakeman

Fourth District

 

Schaefer, Edward

10/11/1916

04/20/1918

Freight conductor

Fourth District

 

Schaefer, W. M.

11/16/1916

05/20/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Schaeffer, Millard

10/20/1921

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Scharman, J. K.

 

11/30/1917

Yard Engineer

North Platte

 

Scharman, P. J.

01/16/1912

 

Chf. Yd. Clrk

Laramie

Wyoming

Scharmann, A. M.

03/10/1918

 

Engineer dispatcher

North Platte

Wyoming

Schatz, E. M.

06/18/1912

 

Passenger brakeman

   

Schatzer, W. S.

04/25/1917

 

Telegrapher

Julesburg

Wyoming

Scheetz, Albert B.

09/15/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Scherman, C. W.

09/13/1919

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Schlintz, Albert

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Schlueter, H.

 

03/25/1913

Freight Engineer

Second District

 

Schlueter, J.

 

02/10/1910

Freight Engineer

Second District

 

Schmidt, John E.

09/16/1919

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Schoville, M. L.

10/19/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Schroeder, S. A.

05/01/1914

08/15/1917

Freight conductor

Fourth District

 

Schroeder, S. A.

05/01/1914

08/15/1917

Freight brakeman

Fourth District

 

Schwaiger, J. F.

 

09/03/1900

Passenger engineer

Third District

 

Schwaiger, Victor

09/27/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Schwerdt, Philip

07/02/1919

 

Machinist

North Platte shops

 

Scott, Daniel M.

09/07/1920

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Scott, James T.

08/24/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Scoville, Geo.

07/19/1919

 

Switchman

North Platte yards

 

Seaberg. Harold

08/29/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Seaburg, F. W.

02/14/1919

 

Telegrapher

North Port

Wyoming

Seaburg, Floyd

09/08/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Seeley, Chas. H.

09/27/1918

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Selbe, Wm. A.

04/03/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Sell, J. H.

10/16/1906

 

Telegrapher

Haig

Wyoming

Sells, L. A.

01/05/1919

 

Freight Brakeman

Third District

 

Seyferth, Charles

08/14/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Shaefer, W. N.

11/16/1916

05/20/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Shannon, W. R.

10/26/1913

 

Telegrapher

 

Wyoming

Sheahan, C. C.

06/12/1917

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Sheahan, J. J.

05/01/1918

 

Clerk

Kimball

Wyoming

Sheahan, M. S.

09/08/1917

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Shelton, Owens R.

09/21/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Shelver, L. M.

04/22/1919

 

Passenger brakeman

   

Sherman, Jesse

02/15/1917

10/19/1917

Freight conductor

Fourth District

 

Sherman, Jesse

02/15/1917

10/19/1917

Freight brakeman

Fourth District

 

Shoemaker, W. J.

10/16/1906

 

Telegrapher

Sidney

Wyoming

Shohoney, Wm. H.

09/14/1902

06/06/1906

Freight conductor

Third District

 

Shook, W. O.

04/18/1917

 

Cashier

Gering

Wyoming

Shulz, Tony

09/27/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Siedow, Herman

11/12/1916

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Simpson, C. H.

11/16/1915

09/26/1919

Freight conductor

Third District

 

Singer, E.

12/16/1908

 

Telegrapher

Broadwater

Wyoming

Singleton, Ray W.

 

11/28/1919

Freight Engineer

Third District

 

Sizemore, G. O.

01/18/1917

 

Clerk

North Platte

Wyoming

Skaggs, Carl T.

 

11/05/1916

Freight Engineer

Third District

 

Skinner, C. C.

08/06/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Skinner, W. E.

08/02/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Skow, J. A.

 

10/27/1916

Freight Engineer

Second District

 

Slagle, E. T.

04/26/1918

 

Telegrapher

Laramie

Wyoming

Slintz, Sam

 

09/30/1921

Car Repairer

North Platte shops

 

Smith, C. S.

04/17/1918

 

Yard Fireman

North Platte

 

Smith, Charles F.

07/28/1919

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Smith, D. C.

07/09/1911

 

Cashier

Cheyenne

Wyoming

Smith, E. R.

04/16/1920

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Smith, Everett

 

08/01/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Smith, H. H.

09/01/1916

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Smith, J. V.

11/01/1920

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Smith, James H.

09/09/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Smith, L. G.

04/09/1916

 

Telegrapher

Pine Bluffs

Wyoming

Smith, R. W.

 

02/12/1905

Passenger engineer

Second District

 

Smith, S. A.

07/08/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Smith, Thos. A.

 

10/01/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Smythe, K. M.

11/12/1916

 

Telegrapher

Laramie

Wyoming

Snedden, Thos.

10/15/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Snedden, Walter

06/17/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Snow, L. D.

12/15/1915

 

Passenger brakeman

   

Snyder, Aca (Asa)

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Snyder, Edwin J.

07/11/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Snyder, F. L.

11/15/1918

 

Time keeper

Laramie

Wyoming

Snyder, Ray

09/11/1902

06/06/1906

Freight conductor

Third District

 

Snyder, Waldo H.

10/09/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Soltow, Lee A.

 

05/16/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Souhlson, H. J.

 

10/21/1917

Freight Engineer

Second District

 

Soules, LeRoy F.

05/04/1917

 

Freight Brakeman

Third District

 

Southwick, V. A.

10/05/1920

 

Telegraph Extra

 

Wyoming

Speck, Wm.

 

11/13/1916

Freight Engineer

Second District

 

Spitler, Roy C.

11/02/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Splinters, W.

05/03/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Sportsman, Arthur

 

09/09/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Spriggs, M. E.

12/01/1917

 

Telegrapher

Julesburg

Wyoming

Stack, William F.

 

01/16/1906

Yard Engineer

North Platte

 

Stafford, J. W.

 

04/03/1912

Head Car inspector

North Platte shops

 

Stamp, A. E.

09/01/1918

 

Telegrapher

North Platte

Wyoming

Stamp, L. F.

11/09/1916

 

Telegrapher

North Platte

Wyoming

Stamy, F. L.

05/19/1920

 

Messenger

Cheyenne

Wyoming

Staples, Arthur A.

09/28/1920

 

Yard Fireman

North Platte

 

Staples, Henry G.

06/01/1906

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Stearns, Geo. C.

 

12/30/1902

Passenger engineer

Second District

 

Stedman, A. A.

08/19/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Steel, Frank W.

09/23/1919

 

Car repairer Helper

North Platte shops

 

Steele, Lemuel L.

04/01/1912

 

Machinist

North Platte shops

 

Stegall, Wm H.

 

09/30/1902

Passenger engineer

Third District

 

Steinfort, R.

05/17/1920

 

Ticket Clerk

Cheyenne

Wyoming

Stevans, Harry

05/19/1918

 

Passenger brakeman

   

Stevens, E. A.

   

Assistant yard master

North Platte yards

 

Stewart, P. C.

09/13/1916

 

Telegrapher

North Port

Wyoming

Stewart, Peter R.

07/31/1920

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Stewart, W. A.

10/20/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Stinson, John

12/11/1919

 

Car repairer Helper

North Platte shops

 

Stokes, E. S.

07/08/1914

 

Telegrapher

Sidney

Wyoming

Stone, W. S.

02/19/1920

 

Assistant+D609 Cashier

Cheyenne

Wyoming

Stones, B. F.

05/16/1915

 

Telegrapher

Cheyenne

Wyoming

Stricklen, Harry H.

01/05/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Stuene, Harry G.

07/15/1918

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Sukumlyn, J. W.

09/21/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Sullivan, E. J.

25 May 1898

09/30/1900

Passenger conductor

   

Sullivan, W. T.

07/30/1919

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Sunderland, Ben

09/08/1910

10/12/1917

Freight conductor

Third District

 

Supenchick, G. M.

10/09/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Swanson, Carl

09/01/1919

 

Ch. Yard clerk

Cheyenne

Wyoming

Swanson, Wm. J.

10/18/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Swartout, A. O.

11/21/1917

 

Passenger brakeman

   

Swartz, Muriel F.

06/04/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Tagador, J. M.

04/24/1908

 

Switchman

North Platte yards

 

Tarkington, Dorr

11/03/1903

08/03/1907

Freight conductor

Third District

 

Tarkington, L.

10/12/1905

10/31/1907

Freight conductor

Third District

 

Taylor, Jas.

03/30/1912

 

Telegrapher

Gering

Wyoming

Taylor, William

 

12/26/1917

Freight Engineer

Second District

 

Thayer, William

 

11/01/1916

Freight Engineer

Third District

 

Theisen, J. J.

12/13/1911

 

Telegrapher

Rock River

Wyoming

Thomas, Ben F.

 

10/30/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Thomas, Joe L.

08/16/1919

 

Machinist apprentice

North Platte shops

 

Thomas, John R.

09/02/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Thompson, A.

05/16/1919

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Thompson, A. M.

06/29/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Thompson, Edd

04/19/1918

July 1945?

Locomotive Fireman

Third District

 

Thompson, Leu

07/18/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Thompson, Roy C.

08/11/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Thompson, T. G.

 

10/01/1902

Passenger engineer

Second District

 

Thornburg, Elza

 

01/01/1918

Boilermaker

North Platte shops

 

Throckmorton, Sam

07/08/1909

10/25/1910

Freight conductor

Third District

 

Tidball, Ralph M.

08/30/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Tierney, F. L.

10/15/1920

 

Ticket Clerk

North Platte

Wyoming

Timmer, Herman

 

01/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Tingley, Robert E.

08/26/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Titchner, Adwin

05/22/1916

10/02/1919

Freight conductor

Third District

 

Todd, H. D.

 

09/12/1920

Freight Engineer

Second District

 

Toogood, A. A.

08/18/1918

 

Locomotive fireman

Second District

 

Toops, A. J.

 

08/17/1920

Car Repairer

North Platte shops

 

Towe, T.

08/20/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Trego, Morris J.

02/02/1920

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Trembly, Wm. M.

03/21/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Troupe, Louis W.

 

09/04/1920

Freight Engineer

Third District

 

Tucker, Albert H.

10/25/1921

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Tucker, W. P.

10/23/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Tuenge, A. H.

07/27/1917

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Turner, Chas. S.

02/28/1917

06/10/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Turner, Chas. S.

02/28/1917

06/10/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Turner, G. H.

02/14/1919

 

Telegrapher

Hanna

Wyoming

Turner, G. M.

10/01/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Tyler, Ralph

10/26/1916

11/06/1919

Freight conductor

Third District

 

Tyson, L. E.

04/15/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Ulrich, Helen

04/04/1917

 

Clerk & Timekeep.

Cheyenne

Wyoming

Vanalyne, W. H.

07/17/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

VanBuskirk, W.

07/05/1917

 

Telegrapher

Hermosa Jct.

Wyoming

Vaseipka, Geo.

 

09/18/1910

Freight Engineer

Second District

 

Vaseipka, J. W.

 

12/25/1906

Freight Engineer

Second District

 

Vaseipka, Wm F.

 

12/14/1905

Passenger engineer

Third District

 

Vath, Roy

01/06/1918

 

Locomotive fireman

Second District

 

Vaugham, J. M.

08/07/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Vaughan, C. E.

05/20/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Vernon, Chas.

06/12/1905

10/07/1907

Freight conductor

Third District

 

Vernon, John

08/10/1903

08/03/1907

Freight conductor

Third District

 

Waddelton, L. O.

03/20/1920

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Waddick, Geo. W.

01/27/1919

 

Locomotive fireman

Second District

 

Waddick, J. A.

 

12/31/1917

Freight Engineer

Second District

 

Wagman, Elmer

11/01/1921

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Waldo, R. L.

11/07/1908

 

Accountant

Cheyenne

Wyoming

Wallace, A.

11/06/1920

 

Freight Brakeman

Third District

 

Wallace, Donald S.

09/17/1920

 

Freight brakeman

Fourth District

 

Wals, Major C.

06/01/1919

 

Machinist apprentice

North Platte shops

 

Walsh, M. J.

 

03/06/1914

Head Car inspector

North Platte shops

 

Walters, Charles

10/11/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Walz, James V.

06/02/1920

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Ward, F. F.

08/07/1908

 

Telegrapher

Egbert

Wyoming

Ward, James A.

 

07/22/1914

Yard Engineer

North Platte

 

Warnecke, H.

10/01/1918

 

Engineer dispatcher

Laramie

Wyoming

Warner, Melvin A.

09/05/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

Warren, C. F.

11/07/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Warren, Earl S.

10/15/1921

 

Locomotive fireman

Second District

 

Warren, R. F.

 

11/11/1916

Freight Engineer

Second District

 

Washburn, Wm.

09/21/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Waters, Chas. O.

07/08/1920

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Watkins, Wm. W.

 

06 Sep 1898

Passenger engineer

Third District

 

Waugh, Lucum A.

 

04/04/1919

Yard Engineer

North Platte

 

Weber, Jacob

10/01/1921

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Weber, Otto

 

11/25/1913

Boilermaker

North Platte shops

 

Weber, W. H.

12/24/1912

 

Telegrapher

Lodgepole

Wyoming

Weeks, R. M.

09/24/1910

 

Passenger brakeman

   

Weesner, Fred

 

12/03/1917

Car Repairer

North Platte shops

 

Weil, Amil R.

08/01/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Weinberger, Geo.

 

12/03/1913

Car Repairer

North Platte shops

 

Weinberger, John

no date

 

Hostler

North Platte

Wyoming

Weisgerber, Fred

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Welborn, R. W.

 

10/09/1910

Freight Engineer

Third District

 

Welch, Wesley

04/18/1918

 

Freight Brakeman

Third District

 

Welliver, John E.

06/10/1917

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Wells, Frank J.

09/05/1918

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Wells, H. E.

08/01/1920

 

Engineer C Call

Cheyenne

Wyoming

Welsh, C. H.

 

08/24/1920

Freight Engineer

Second District

 

Welsh, Robt. N.

06/06/1921

 

Car repairer apprentice

North Platte shops

 

Wessburg, A. J.

10/12/1916

 

Switchman

North Platte yards

 

Westenfeld, Henry

06/02/1917

 

Switchman

North Platte yards

 

Westenfield, O.

09/22/1915

 

Cashier

N. Platte

Wyoming

Weston, E. G.

06/26/1919

 

Passenger brakeman

   

Westphal, Gus

 

09/17/1910

Freight Engineer

Second District

 

Westphal, H. O.

 

08/26/1920

Freight Engineer

Second District

 

Westphal, O. C.

06/23/1917

 

Locomotive fireman

Second District

 

Westphal, R.

 

09/18/1910

Freight Engineer

Second District

 

Weynard, Geo. W.

07/15/1920

 

Locomotive fireman

Second District

 

White, G. A.

07/14/1918

 

Cashier

Julesburg

Wyoming

Whitehead, W. G.

 

06/06/1906

Freight Engineer

Second District

 

Whitmore, E. F.

09/24/1920

 

Telegrapher

North Platte

Wyoming

Wickwire, E. S.

 

04/22/1913

Freight Engineer

Second District

 

Wickwire, Joe R.

10/13/1921

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Wickwire, L. R.

 

09/02/1920

Freight Engineer

Second District

 

Wier, C. A.

20 May 1889

30 Aug 1896

Passenger conductor

Train Master Grand Island

 

Wilhelm, M. C.

09/09/1918

 

Clerk

Kimball

Wyoming

Willerton, Cleve.

07/05/1907

10/06/1910

Freight conductor

Third District

 

Willerton, G. H.

09/01/1920

 

Passenger brakeman

   

Willerton, Henry

08/22/1919

 

Freight Brakeman

Third District

 

William, C. C.

 

08/26/1907

Freight Engineer

Second District

 

William, Walter T.

05/06/1918

08/30/1920

Freight conductor

Fourth District

 

Williams, C. C.

 

11/01/1916

Freight Engineer

Third District

 

Williams, L. O.

03/10/1920

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Williams, R.

11 Mar 1888

09 May 1893

Passenger conductor

   

Williams, W. T.

05/06/1918

08/30/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Willis, Joe

 

12/06/1919

Yard Engineer

North Platte

 

Wills, A.

11/15/1918

 

Locomotive fireman

Second District

 

Wills, G. D.

07/31/1920

 

Passenger brakeman

   

Wilnes, Henry

05/02/1917

 

Engineer C Call

Sidney

Wyoming

Wilnes, N.

11/30/1918

 

Engineer C Call

Sidney

Wyoming

Wilson, Chandler J.

 

12/20/1920

Yard Engineer

North Platte

 

Wilson, Curtis

 

08/12/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Wilson, Ed. J.

08/16/1918

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Wilson, F. E.

10/30/1921

 

Freight Brakeman

Third District

 

Wilson, Geo. M.

 

08/01/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Wilson, J. H.

04/06/1910

 

Telegrapher

Keystone

Wyoming

Wilson, L. C.

 

12/23/1917

Freight Engineer

Second District

 

Wilson, L. E.

12/05/1919

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Wing, Dave

05/03/1920

 

Switchman

North Platte yards

 

Wing, Isaish

04/03/1920

 

Boilermaker Helper

North Platte shops

 

Winn, John

04/13/1917

 

Locomotive fireman

Second District

 

Winters, Nels

 

09/16/1920

Freight Engineer

Second District

 

Wolback, J. D.

 

06/03/1906

Passenger engineer

Second District

 

Wolback, J. D.

 

06/03/1906

Passenger engineer

Second District

 

Wood, Leslie R.

 

11/28/1919

Freight Engineer

Third District

 

Wood, Wm L.

 

09/15/1920

Freight Engineer

Third District

 

Woods, A. R.

09/29/1921

 

Switchman

North Platte yards

 

Woods, D. G.

12/04/1919

 

Clerk

Laramie

Wyoming

Woolston, Wm

09/20/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Worden, E. D.

30 May 1898

 

Cashier

Sidney

Wyoming

Workman, O. L.

05/01/1920

 

Car repairer Helper

North Platte shops

 

Worthington, M. E.

01/02/1919

 

Freight Handler

North Platte

Wyoming

Wortman, T. J.

08/24/1917

06/15/1920

Freight brakeman

Fourth District

 

Wright, E. E.

05/10/1912

 

Passenger brakeman

   

Wright, F.

09/28/1921

 

Clerk

North Platte

Wyoming

Wright, H. F.

01/01/1920

 

Passenger brakeman

   

Wright, Harold F.

 

10/30/1917

Freight Engineer

Second District

 

Wright, Walter J.

11/20/1917

 

Machinist

North Platte shops

 

Wright, Wm. C.

10/22/1916

11/05/1919

Freight conductor

Third District

 

Wyman, R. C.

 

09/09/1910

Freight Engineer

Third District

 

Yaeger, Warren

08/27/1920

 

Clerk

Cheyenne

Wyoming

Yates, Edward H.

 

02/10/1903

Passenger engineer

Third District

 

Yates, Wm. W.

11/26/1904

10/07/1907

Freight conductor

Third District

 

Yearsley, Frank

 

01/01/1918

Boilermaker

North Platte shops

 

York, C. M.

05/14/1917

 

Timekeeper

North Platte

Wyoming

Yost, Andrew

08/21/1918

 

Machinist Helper

North Platte shops

 

Yost, G. C.

30 Apr 1896

05/03/1902

Passenger conductor

   

Young, Pierce B.

01/01/1918

 

Machinist

North Platte shops

 

Young, W. M.

04/05/1918

 

Yard Fireman

North Platte

 

Ziegler, B. F.

08/26/1918

 

Locomotive Fireman

Third District

 

Zillman, J. H.

 

08/29/1918

Car Repairer

North Platte shops

 

Zimmer, Roscoe H.

 

07/02/1909

Switching+D1170 Engineer

Sidney Yards

 

Introduction
Seniority List, Surnames A - E
Seniority List, Surnames F - L
Seniority List, Surnames M - Q

To Other Lincoln County Pages
Main | Primary Source Records




credit

Copyright © 1998-2006, Gary Martens, All Rights Reserved 
This page last modified: Wednesday, September 8, 1999